تبلیغات
بیر بیله سوارلی
نظرات وارده لزومن دیدگاه بیر بیله سوارلی نیست
من درد دلم را به قلم خواهم گفت
بیــــــــله ســـــوار مغـــــان
E-mail: bilesavarmoghan@gmail.com
بیر بیله سوارلی

حرمت استفاده شخصی از خودروهای بیت المال آن قدر شکسته شده است که به فراوانی استفاده شخصی خودروهای دولتی در درون شهری و برون شهری دیده می شود. حتی دیده می شود که برخی از مسئولین در طول ایام تحصیلی از خودروهای دولتی برای رساندن فرزندان خود به مدرسه استفاده می کنند. برخی مسئولین و حتی كارمندان ادارات دولتی، علی رغم اینكه خودروی شخصی هم دارند ولی عمدتاً بیشتر كارهای شخصی خود را با خودروهای دولتی انجام می دهند كه رساندن فرزندانشان به مدارس از این قبیل است
متاسفانه اکثرا مسئولان بیله سوار که غیر بومی هستند و در این این شهر اسکان ندارند بعد از وقت اداری هر روز با خودروی دولتی به اقامتشان رفت و آمد. پس اختلاس های بزرگ چطور درست می شود، از بی توجهی به همین قانون شکنی ها درست می شود.
در بخشنامه ای که چند سال پیش با امضاء سرپرست نهاد ریاست جمهوری به همه دستگاههای دولتی ابلاغ شده آمده است که « هرگونه استفاده شخصی از خودروهای با پلاک دولتی ممنوع بوده و در صورت مشاهده تردد در خارج از ساعات اداری و بدون برگ مأموریت، نیروی انتظامی موظف به توقیف خودرو می‌باشد »(بخشنامه شماره 68963 مورخ 1/5/1386 و موضوع تصویب‌نامه شماره (189211/ت34191هـ مورخ 21/11/1386)

اکنون پرسش این است که نهادهای مسوول در زمینه اجرای این مصوبه چه اقدامی کرده اند.فرماندار به عنوان عالی ترین مقام شهرستان پاسخگو باشد و نیروی انتظامی گزارش دهد چند تا از این خودروها را متوقف کرده است.با پول بنزین لیتری 1000 تومان که متخلفان برای استفاده شخصی مصرف کرده اند چقدر می شود؟
در یکی از شب های آغازین خلافت، امام علی علیه السلام چراغی را در اطاق بیت المال روشن کرده مشغول محاسبات لازم بود که طلحه و زبیر بر حضرت وارد شدند و گفتند: با شما کاری داریم. امام فرمود: آیا مربوط به حکومت و امور مسلمین است یا به امور شخصی شما ارتباط دارد؟ پاسخ دادند: امور شخصی خودمان است. امام علی چراغی را که از بیت المال در مقابلش روشن بود خاموش و چراغ دیگری را روشن کرد. پرسیدند: چرا اینگونه عمل کردی؟ پاسخ داد: روغن چراغی که روشن بود از بیت المال و کار شما شخصی بود، روا نبود که روغن چراغ بیت المال در مصارف شخصی قرار گیرد.
در جایی که امیر مومنان تا این حد نسبت به استفاده از بیت المال ظرافت و دقت نظر به خرج می دادند، جای بسی تعجب است که برخی از مسئولان از خودروهای دولتی استفاده های شخصی می کنند و هزینه های بسیاری را به بدنه دستگاه ها تحمیل می کنند.
نخستین تکلیف شرعی ما این است که برای حفظ اموال بیت‌المال کوشا باشیم و از این اموال استفاده شخصی نکنیم.متأسفانه برای نظارت و حفظ اموال بیت‌المال، کمیته‌ای در سطح شهرستان تشکیل نشده است که هرجا اگر حق عمومی ضایع شود این کمیته ورود پیدا کند و با قاطعیت جلوی حیف و میل بیت المال را بگیرد.و از سوی دیگر چرا برای حفظ بیت المال از سیستم اداری درست و نظارت قوی استفاده نمی شود حراست های ادارات چکارمی کنند؟مگر وظیفه آنان حفظ اموال دولتی نیست پس چرا به راحتی اجازه می دهند از اموال بیت المال استفاده نمایند؟آیا این حق الناس نیست؟ تا کی ملاحظه؟

مالک یوسفی بیر بیله سوارلیارسال در تاریخ دوشنبه 20 دی 1395 توسط بیر بیله سوارلی

قالب وبلاگ