تبلیغات
بیر بیله سوارلی
نظرات وارده لزومن دیدگاه بیر بیله سوارلی نیست
من درد دلم را به قلم خواهم گفت
بیــــــــله ســـــوار مغـــــان
E-mail: bilesavarmoghan@gmail.com
بیر بیله سوارلی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز یکشنبه ۲۹ آذر به لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی رأی مخالف دادند.

این لایحه که طبق اعلام محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی به علت مخالفت با برنامه پنجم توسعه نیازمند دو سوم آرای نمایندگان بود با ۱۱۷ رأی موافق، ۸۵ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع به تصویب نرسید.

پس از رأی مخالف نمایندگان باهنر اعلام کرد طبق آیین‌نامه می‌توان با جمع‌آوری ۵۰ امضا لوایح رد شده را مجددا به صحن علنی ارائه داد.

نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به بررسی لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی از مناطق آزاد پرداختند.

این لایحه از تجمیع پنج لایحه دولت و نظرات نمایندگان مجلس در کمیسیون اقتصادی بود که به دلیل مغایرت آن با برنامه پنج ساله پنجم توسعه با آن مخالفت کردند. این لایحه احتیاج به دو سوم رای نمایندگان حاضر در جلسه داشت.
بر این اساس از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه ۱۱۷ نماینده رای موافق، ۸۵ نماینده رای مخالف و ۸ نماینده رای ممتنع دادند و به تصویب نرسید.

لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی در مهران، اروند، بانه و مریوان، اینچه برون، اردبیل، بوشهر و سیستان بود که مجلسی ها به آن رای ندادند.

پیش از رای گیری این لایحه احمد توکلی نماینده تهران، حسن کامران دستجردی نماینده اصفهان، سید سعید حیدری طیب نماینده کرمانشاه به عنوان مخالف، عمران علی محمدی نماینده ایلام، ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و کمال الدین پیرموذن نماینده اردبیل به عنوان موافق این لایحه سخرانی کردند.

مخالفان این لایحه بر این اعتقاد بودند که ایجاد مناطق آزاد جدید باعث افزایش قیمت زمین در این مناطق می شود و طی سال های گذشته مناطق آزاد دروازه صادرات نبودند بلکه بیشترین واردات از این مناطق انجام می شده است.

مخالفان این لایحه نیز اظهار داشتند: که این موضوع باعث افزایش بیکاری شده چون از این مناظق وارادات انجام می شود و تولید وجود ندارد در عین حال چون به زمان انتخابات مجلس نزدیک می شویم نمایندگان به دنبال تصویب این لایحه در مجلس هستند تا رای بیشتری را جمع آوری کنند.

مخالفان با بیان این که شرکت های ثبت شده در مناطق آزاد تا بیست سال از مالیات معاف هستند و هر چه که به ۱۹٫۵ سال می رسد اعلام ورشکستگی کرده و دوباره شرکت جدیدی برای فرار از مالیات تاسیس می کند، اظهار داشتند که زیرساخت های مناسبی برای ایجاد مناطق آزاد جدید وجود ندارد.

موافقان این لایحه نیز بر این اعتقاد بودند که اگر وارادت از مناطق آزاد انجام می شود به خاطر نبود محصولات رقابتی داخلی با محصولات خارجی است اما در عین حال مناطق آزاد سهم اندکی در واردات دارند.

آنان همچنین تصریح کردند که دولت موافق ایجاد ویژه اقتصادی است و اگر بخش خصوصی در این زمینه ورود پیدا کند دولت نیز مخالفتی با آن نخواهد داشت.

اکبر ترکان رئیس مناطق آزاد تجاری و صنعتی در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه ۲۹ آذر و در دفاع از کلیات طرح ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی گفت: منطقه ارس نیز برای فعالیت با قفقاز است که الان کار با نخجوان و ارمنستان پیش می‌رود.

وی همچنین با منطقه آزاد اردبیل که قرار است مبادلات تجاری با اذربایجان را انجام دهد گفت: وزارت صنعت معدن و تجارت قرارداد معدنی مفصلی را در دستور کار دارد که خرید مواد مدنی از قزاقستان پیشنهاد شده است.

ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری دردسر ساز شد

امروز کلیات لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی از مناطق آزاد در حالی در صحن علنی مجلس رای نیاورد که نمایندگان موافق  این لایحه بر اهمیت ایجاد مناطق آزاد جدید تجاری در استان‌های محروم، تإکید داشتند و معتقد بودند که مناطق جدید آزاد تجاری تجلی مزیت نسبی کشور است.

 حبیب برومند نماینده مردم  پارس و بیله سوار  در خصوص  دلایل رای نه نمایندگان مجلس به لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری اردبیل گفت: متاسفانه ایجاد تعداد۶۲ منطقه ویژه اقتصادی برای ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری دردسر ساز شد و متاسفانه این تعداد زیاد مانع  ایجاد منطقه آزاد اردبیل هم شد.

دفاع بد که یکی از نمایندگان اردبیل

منصور حقیقت‌پور اظهار کرد: با توجه به دفاع بدی که یکی از نمایندگان اردبیل در مجلس از این لایحه داشت و مخالفت نمایندگان تهران و سایر کلانشهرها لایحه دولت مبنی بر ایجاد منطقه آزاد تجاری در اردبیل رای نیاورد.

وی گفت: اصل لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری اردبیل و مهران بود که ۵۰ منطقه جدید نیز به آن افزوده شده بود که به دلیل تحمیل بار مالی سنگین به دولت این لایحه مغایر با برنامه پنجم تشخیص داده شد و نمایندگان به عملیاتی شدن منطقه آزاد تجاری اردبیل رای ندادند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی افزود: با رای نیاوردن این لایحه که ناراحتی‌ها و دلخوری‌های زیادی را نیز به همراه خواهد داشت باید به فکر یک راهکار جدیدی باشیم تا در فعال کردن و تحرک‌بخشی به اقتصاد منطقه از شیوه‌های جدید استفاده کنیم.

نمایندگان مخالف لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی معتقد بودند وقتی زیربناها و زیرساخت‌های اولیه برای افزایش مناطق آزاد در کشور آماده نیست، نتیجه تصویب چنین لوایحی، افزایش قیمت زمین و مسکن و رشد بیکاری خواهد شد.ارسال در تاریخ یکشنبه 29 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

 

 

فسیل جانور عظیم الجثه ای که هفته گذشته در شهرستان بیله سوارمغان  کشف شده بود، طی روزهای اخیر رمزگشایی شد تا مشخص شود که این جانور ماموت باستانی بوده است.

 زمین شناس و فسیل شناس مهره داران از دانشگاه هلسینکی فنلاند در بررسی های اولیه بقایای جانور عظیم الجثه باستانی، از تعلق آن به یک نوع فیل بزرگ بدون پشم ماموت مختص نواحی گرمسیر خبر داد.

مجید میرزایی در مورد بقایای جانور عظیم الجثه کشف شده در منطقه «فولادلو قویوسی» بیله سوار گفت: در بررسی های اولیه مشخص شد که فسیل ها مربوط به یک نوع فیل بزرگ بدون پشم (ماموت) مختص نواحی جنوبی و گرمسیر بوده که احتمال می رود در مناطقی از کشورهای ایران و ترکیه می زیسته اند و با ماموت های شمالی و پشم دار مختص نواحی سردسیر سیبری متفاوت هستند.

وی با تأکید بر اینکه بقایای فسیل های ماموت یافت شده در این منطقه می تواند جزو نادرترین فسیل ها در جهان به شمار رود، افزود: قدمت زیست این جانور باستانی گیاهخوار به دوران کواترنری و هولوسن برمی گردد که مناسب با شرایط اقلیمی آن دوره در این منطقه می زیسته اند.

این فسیل شناس با اشاره به جمع آوری نمونه هایی از سنگ واره این جانور باستانی برای تحقیق و شناسایی دقیق تر تاکید کرد که این گونه تحقیقات نیازمند تجمیع یافته های متنوعی است که در کنار آن باید از اظهار نظرات دقیق و تخصصی اساتید و محققان زیست شناسی، زمین شناسی، باستان شناسی و گیاه شناسی استفاده کرد.

وی با اشاره به مشاهده آثاری از فیل ‌در منطقه مغان حدود یک دهه پیش متذکر شد: بقایای باقی مانده از سنگ واره یافت شده در اکتشاف اخیر به دلیل قابل مشاهده بودن بسیاری از زوایای آن بسیار متفاوت از آثار فیل کشف شده در یک دهه گذشته است.

میرزائی با بیان اینکه بقایای عاج ماموت یافت شده و رسوبات موجود در کنار آن نشان می‌دهد که فاصله زمانی بیش از دو میلیون می‌تواند در ارزیابی‌های بعدی به اثبات برسد، یادآور شد: درمورد بیان زمان دقیق آثار کشف شده می توان گفت این آثار متعلق به اواخر دوره یخچال هستند.ارسال در تاریخ یکشنبه 29 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

 

نام و نام خانوادگی: بابک داوری
تاریخ تولد: ۱۳۵۳/۶/۲۸
محل تولد: بیله سوار مغان
قد: ۱۸۵ سانتیمتر
وزن: ۸۰ کیلوگرم
میزان تحصیلات: فوق لیسانس مدیریت دولتی
شغل: مدیر اداری و منابع انسانی شرکت سرمایه گذاری بهمن
سال شروع داوری: ۱۳۷۶
سال ورود به لیست فیفا : ۲۰۱۱
رشته قضاوت: فوتبال – کمک داور

 
 
با سلام . در پاسخ به اظهار لطف مدیریت وبلاگ در قسمت مشاهده نظرات مربوط به انتخابات آتی مجلس تحت عنوان یاشاسین بابک داوری که کمک داور بازی پرسپولیس و گسترش فولاد بود چند نکته ای را جهت روشن شدن اذهان عمومی عرض میکنم :

1- بنده از سال 1385 (حدود ده سال ) وارد لیست داوران لیگ برتر فوتبال کشور شده ام که متاسفانه در طی این ده سال مسئولین ورزشی و غیر ورزشی حتی بطور شفاهی هم در هیچ مراسم رسمی اسمی از بنده نبرده اند در حالیکه برای رسیدن به این جایگاه زحمات و تلاش های زیادی را متحمل شده و به لطف خدا و توانایی های شخصی توانسته ام از یک شهرستان مرزی و کوچک در بالاترین سطح فوتبال کشور برای منطقه و شهرستان بیله سوار افتخار آفرینی نمایم .
 
2- لازم به ذکر است همانطوریکه قبلا هم طی مناسبت ها و فرصت های مختلف عرض کرده ام : تمام افتخار بنده این بوده و هست که فرزند کوچکی از شهرستان بیله سوار مغان بوده ام و هستم . براین اساس ضمن اعلام انجام وظیفه و دین خود برای سرزمین مادری خودمان ، یاداوری میکنم که با توجه به انتخاب بنده بعنوان کمک داور بین المللی در سال 2011 خدای بزرگ را شکرگزار هستم که به سهم خودم توانستم نام بزرگ شهرستان را در مرکز اروپا و سوئیس در ساختمان فیفا ثبت نمایم که حداقل وظیفه انسانی و اخلاقی خودم به آن دیار تاریخی و منطقه کشاورزی و استراتژیک بوده است .
 
3- جهت اطلاع همشهریان عزیز عرض میکنم در حالیکه بنده به همراه آقای بابک وسیله بر چندین سال هست که در لیگ برتر فعالیت میکنیم در حالیکه شهرهای بزرگی همچون کرمان ، ارومیه ، کرمانشاه ، بندرعباس و ... هیچ جایگاهی در داوری کشور ندارند از شهر مرزی بیله سوار دو نفری بعنوان داوران فعال و موثر با فدراسیون فوتبال همکاری مستمر و فعالانه داریم . اما دریغ از یک قدردانی خشک و خالی . اگه همشهریان عزیزم خبر داشتند که در فلان شهر بزرگ برای یکی از داورانش که بعنوان داور چهارم در لیگ برتر قضاوت داشته چه جشن و مراسمی برگزار شده اونوقت به اهمیت فعالیت های آقای وسیله بر و بنده پی میبرید حالا انتخاب بنده بعنوان کمک داور بین المللی و دو سال بعنوان بهترین کمک داور کشور جای خود .


ارسال در تاریخ شنبه 28 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

بعد از این همه پیگیری و كاغذ بازی یك میلیون بلاعوض حذف شد و دو میلیون وام برای آتش سوزی مزارع بیله سوار مغان تصویب شد . كشاورزان و زارعان محترم به امید حمایت آقایون نباشید مواظب باشید آتیش نگیرید بیچاره آقای كریم خسروی كه این چنین آستین بالا زده بود تا آتیش را خودش خاموش كند می دانست كه بعد از ماها چه اتفاقاتی خواهد افتاد. تجربه یعنی این . اینكه می گوییم آقای خسروی اون بالا بالاها را می بینه پر بیراه نمی گوییم

آرام حلیم فرماندار بیله سوار با اشاره به پیگیری های صورت گرفته از طریق استاندار اردبیل،نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان و همچنین مکاتباتی که با وزارت کشور،وزارت جهاد کشاورزی و مدیریت بحران کشور در خصوص آتش سوزی های مزارع بیله سوار صورت گرفت، خط اعتباری ویژه ای به منظور پرداخت خسارت به آسیب دیدگان از آتش سوزی در مزارع بیله سوار به تصویب هیات دولت رسید.

حلیم فرماندار شهرستان بیله سوار گفت:به این منظور 74میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافته است که به ازای هر هکتار به آسیب دیدگان مبلغ 20 میلیون ریال بصورت وام قرض الحسنه پرداخت خواهد شد.

حلیم گفت: بر اساس تعامل صورت گرفته با بانک ها و برای رفاه حال آسیب دیدگان ، بانک ها حتی به متقاضیانی که بدهی های بانکی نیز داشته باشند تسهیلات خواهند داد.وخسارت دیدگان می توانند با مراجعه تدریجی به بانک های عامل و ضمانت زنجیره ای اقدام به دریافت این تسهیلات نمایند.ارسال در تاریخ جمعه 27 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

مسابقه والیبال لیگ استانی

بیله سوار مغان     آرتا تیراژه اردبیل

روز جمعه 27/09/1394 ساعت 16

سالن تختی بیله سوار مغانارسال در تاریخ پنجشنبه 26 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

بو شهرین پیشرفتی هی دایاندی
عدالت پارچا پارچا شاققالاندی
دونن بیر ائو گئجه قالدی قارانلیق
اداره مامورو ائیلیر دی شاهلیق
دئدیم قارداش نه داد فریاد سالیبسان
قارا قارقا تکی تیرده یاتیبسان
بش اون مین خطرینه کسمه ایشیق سن
جواب وئر مه لی سن بیر گون رفیق سن
دئدی قارداش منه دستور وئرن وار
کاناردان ایزلیب وینوخ سالان وار
دئدیم قویما قارانلیقدا کچیندیر
دئدی اون مین تومن وصلی منیم دیر
او حالدا صاحیب خانه یئتیشدی
او سیم بانلا محبت له گوروشدی
دئدی قارداش منی بو آی کچیندیر
مهندیس یولداشی سن تیردن ایندیر
منیم احوالیمی سن کی گورورسن
نجور رحمین گلییر نورو کسیرسن
اداره مامورو سسین اوجالتدی
اوصاحیب خانه نین قانین قارا لتدی
اوحالدا آبی بیر نیسان یئتیشدی
اودا ماموری گازعالم قاریشدی
اوصاحیب خانه نین قلبی دایاندی
حکیم گلدی یوز اون بشدن اویاندی
حکیم بیر سوز دئدی سیم بان دایاندی
اوسیم بان تازه غفلتدن اویاندی
سنه قدرت وئرلیب برقی سوندیر
نه اینکه عومرینین ایشیقین سوندور
درآمد خطرینه ایشیق کسیلدی
اوگاز مامورو گوز یومدو اکیلدی
یاخینلاشدیم کیشی بورجون نئچه یدی
دئدی اون مین تومن وقتی کئچه یدی
اولوم اولسون بئله بیر روزگاره
چکیم من بو وجودی چوب داره
بیرآه چکدی گوزوندن یاش الندی
منیم یکسر وجودیم سیلکلندی
باشیمدان چیخدی توستو پرده پرده
او گوندن خسته لندیم من بو درده
دئدیم قارداش اوره گدن بیر دعا ائت
دئدی یوخدو دوزه چاره خطا ائت
نه میللت ایسته ییرماشین نه لوتگه )
نه سایسیز دردلره لازیمدی چورتگه)
هایاندا یاتمسان دولتی تدبیر
بو درده چاره قیل آقای وزیر

شعر از : محمد علی حكمتیارسال در تاریخ پنجشنبه 26 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

گوزه لیم

با کسب رخصت از شاعران عزیز شهر و خصوصا استاد صمد و معمار که با انگیزه دادن ها و دلداری هایشان باعث شدند تا حقیر به اینجا برسم
و با کسب اجازه از استاد حاج احد رفیعی که ورود من به عرصه شعر را ایشان رقم زدند و همینطور استاد عسگر شهبازی که زحمت های ما همیشه بر دوش ایشان استهیجر اودوندا منی یاندیردی بو هیجران گوزه لیم
بوکونول مولکونو لاپ ، ائیله دی ویران گوزه لیم
قارا ساچلار توکولَندن بَری دای ناز اوزونه
گور نئجه عشقین ائوی قالدی پریشان گوزه لیم
حوسنو لیلایه برابردی دئسم واردی یئری
او گوزللیک کی وئریب دیر سنه سبحان گوزه لیم
گیره رَم قوینینا عشقین نفسیله گونشین
گئجه لر آیلی اوزون اولسا نمایان گوزه لیم
قدم آتدیقجا دالونجاق گلرم یول اوزونو
منی قیقاجی باخیش ائتمه سه یولدان گوزه لیم
قاچا صییادین الیندن بومارال جان قوتارار
تیر مژگانون اگر ائیله مسه قان گوزه لیم
ساحله بلکه چاتام لنگه دوشن کشتی کیمین
مین یئره ویردی منی دریادا طوفان گوزه لیم
قوی گزیم کعبه ی وصلونده هَله حاجی کیمین
یار میناسینده آپار کَس منی قوربان گوزه لیم
دفترِ عشقیمه باخسون بودو باشدان اَیاقا
آدووا چوخ یازیلیب شعریله دیوان گوزه لیم
او خومار گوزله ره فرصت اولا بیر آن باخارام
چرخش چرخ فلک گر وئره امکان گوزه لیم
منه گَر بوسه عطا لوطف ائله سون دالدادا وئر
کوسموشم اهل ریادن داهی چوخدان گوزه لیم
بویوگ اوستادلار اگر یازدی غزل وصفونده
بیل کی ( معنا ) ده منم تازه غزلخوان گوزه لیم


امیرحسین فکرت - ( معنا )ارسال در تاریخ پنجشنبه 26 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

حمیدرضا پاکدل روز پنچشنبه در جلسه بررسی مشکلات مسکن محرومان این شهرستان گفت که پرداخت سه میلیارد ریال برای احداث 20 واحد مسکن محرومان را در بیله سوار متعهد می شوم .
آرام حلیم فرماندار بیله سوارمغان در این جلسه با قدردانی از پیشگام شدن این داروساز نیکوکار در امر خیر، بر شناسایی و معرفی افراد نیکوکار در جامعه تاکید کرد.
حجت الاسلام کریم قیاسی امام جمعه بیله سوار مغان نیز در این جلسه با استقبال از کار خداپسندانه این خیر، محرومان را از دیدگاه مولا علی (ع) فرصتی برای تقرب افراد نیکوکار به خداوند دانست و ترویج فرهنگ دستگیری از محرومان در این شهرستان را خواستار شد.
وی افزود: کمک به محرومان توفیق الهی است و افراد متمول باید بیش از دیگران از این فرصت مغتنم استفاده کنند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری بیله سوار مغان، مسعود حیدروند مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: برای احداث هر واحد مسکن محرومان استان علاوه بر برخورداری از کمک خیرین، 40 میلیون ریال از ناحیه اداره بهزیستی و 60 میلیون ریال از سوی کمیته امداد امام (ره) تامین می شود.
وی تامین مسکن اقشار آسیب پذیر و محروم را هدف انجمن خیرین مسکن ساز اعلام کرد و معرفی یک نفر به عنوان مسوول انجمن خیرین مسکن ساز بیله سوار را خواستار شد.ارسال در تاریخ پنجشنبه 26 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

1- رضا نزیه پور

2- همت دشتی

3- كریم نامی

4- ملا قاسمی

5-عسگر حامدی

6- صادق امامی

7-عالیه هژیر

8- داریوش بایری یارارسال در تاریخ پنجشنبه 26 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی

  مدیر کل میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت : بقایای این جانور عظیم الجثه در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوارمغان در پی اکتشافات یک زمین شناس کشف شده است.

کریم حاجی زاده تصریح کرد: این زمین شناس هنگام جستجو در معدن شن و ماسه قدیمی واقع در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوارمغان موفق به کشف بقایای یک جانور باستانی شده است.

وی اضافه کرد: بر مبنای اطلاعات مقایسه ای انجام شده توسط این زمین شناس و برحسب سن لایه های زمین، تخمین زده می شود که لایه یافت شده حداقل سه میلیون سال سن دارد که می تواند جزو نادر بقایای یک جانور عظیم الجثه باستانی همانند ماموت یا یک فیل باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: پس از شناسایی، بلافاصله با ملاحظات حفاظتی بقایای این جانور باستانی ساماندهی و با هماهنگی مسئولان، فرماندار و مسئولان قضایی شهرستان بیله سوارمغان از معدن به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان انتقال داده شد.

وی با تأکید بر اینکه با متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی از دانشگاه های تهران جهت بررسی های کارشناسی و تخصصی مبنی بر صحت و تأئید این موضوع هماهنگی های لازم انجام شده است، افزود: بقایای عاج یافت شده در این اکتشاف، کاملا مشخص و حفظ شده است و ظواهر امر نشان می دهد که این جانور باستانی می تواند سنگ واره یک فیل (ماموت) باشد.

حاجی زاده با اشاره به اینکه تاکنون بقایای ماموت در دو نقطه از جهان شناسایی شده است، متذکر شد: درصورتی که ماموت بودن این جانور باستانی کشف شده، توسط متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و دیرین جانورشناسی تشخیص و تأئید شود، این سومین مورد خواهد بود.

منصور فکور کارشناس ارشد زمین شناسی زیست محیطی نیز در این باره گفت: "در کاوش‌های اولیه یک مجموعه کامل شامل سر، کوپال، یال و عاج در داخل رسوبات ماسه سنگی و به فاصله ۲۵ متر فسیل‌های دیگری از ماموت های کهنسال که دارای عاج به قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و به طول بیش از دو متر کشف شد."

برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب مراجعه كنیدادامه مطلب
ارسال در تاریخ چهارشنبه 25 آذر 1394 توسط بیر بیله سوارلی
(تعداد کل صفحات:4) 1 2 3 4

قالب وبلاگ